Kraj Słowenia

Stolica: Lublana
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: słoweński
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 20 273 km²
Ludność: 2 061,9 tys.

Alpy Słoweńskie

Ljubljana

Pohorje - Savinjska

Riwiera Słoweńska

Słowenia Pd. - Wsch.

Słowenia Środkowa

Słowenia Wschodnia

Słoweńska kultura, oryginalna architektura i gorące źródła.

Informacje ogólne

Słowenia Wschodnia obejmuje swoim zasięgiem kilka krain geograficznych, z których każda pod względem turystycznym ma do zaoferowania ciekawe atrakcje. Są to regiony zwane Posavje, Zasavje, Koroska, Podravje i Pomurje. Każdy z nich jest  bardzo zróżnicowany i słynie z produkcji wina oraz piwa. Ponadto wielkim walorem Słowenii Wschodniej jest obecność wód termalnych, a tym samym baza turystyczna skoncentrowana przy uzdrowiskach. Bezdroża tej części Słowenii doskonale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej, a na jednodniowych wycieczkach można zwiedzić kilka zabytkowych miast. Szczególnie interesującym regionem jest Prekmurje, które pod względem kulturowym i historycznym bardziej pasuje do sąsiednich Węgier. Chociaż w Słowenii Wschodniej nie ma aż tak wyszukanych atrakcji jak w zachodniej części kraju, bardziej dociekliwi turyści z pewnością zwrócą uwagę na gorące źródła, gotyckie kościółki i zamki pamiętające panowanie węgierskie.

Stolicą regionu jest Ptuj – miejscowość malowniczo położona nad Drawą, w której każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Są to brukowane uliczki, ciekawy rynek, przytulne knajpki i bogate dzieje miast sięgające okresu rzymskiego. W tym właśnie miejscu legiony wyruszające na podbój prowincji Panonii założyły jeden z obozów, który z biegiem czasu stał się cywilną osadą. Dzięki dogodnemu położeniu stała się ona ważnym centrum militarnym, handlowym i administracyjnym, dlatego w okresie panowania cesarza Septymiusza Sewera powstał pałac, wybudowano łaźnie, teatry, świątynie oraz most na rzece. W kolejnych wiekach Ptuj stał się własnością biskupów salzburskich oraz warowną osadą broniącą kraju przed atakami Węgrów i Turków. Po danej świetności pozostało mnóstwo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Spacer można zacząć od Slovenskiego trgu, czyli serca miasta ozdobionego średniowiecznym pręgierzem, który przez mieszkańców nazywany jest pomnikiem Orfeusza ze względu na symboliczny charakter nawiązujący do rzymskiej historii. Uwagę przyciąga wieża miejska oraz stojący za nią kościół św. Jerzego wznoszony etapami od XI stulecia. Brukowane uliczki prowadzą do teatru miejskiego, starego ratusza oraz renesansowego domu Ljutomera z miniaturowym dziedzińcem arkadowym. Żelaznym punktem na mapie miasta jest zamek wzniesiony na przełomie XI i XII wieku właśnie przez salzburskich biskupów. Obecnie mieści się tam muzeum regionalne pełne cennych obrazów, mebli, gobelinów i broni. Najwięcej kamieniczek pamiętających czasy średniowieczne zachowało się przy ulicy Presernova i tam też w lokalach gastronomicznych zatrzymuje się najwięcej turystów. Natomiast w upalne dni warto zajrzeć na kąpielisko termalne Terme Ptuj, zlokalizowane na prawym brzegu Drawy.

Kuchnia

Kuchnia w Słowenii to spore wyzwanie dla podróżników, ponieważ ze względu na płożenie ten piękny kraj łączy w sobie kulinarne zapożyczenia z państw ościennych. Zamawiając dania w restauracji można zetknąć się w wpływami włoskimi, austriackimi i bałkańskimi. Szczególnie w górskich regionach potrawy są nieco zmienione, dzięki czemu zyskują lokalnego charakteru. Chociaż na talerzu wyląduje danie przypominające włoską polentę, do czynienia ma się z ajdovi zganci zrobionym nie z mąki kukurydzianej, ale gryczanej podanej ze skwarkami. Nie sposób też przejść obojętnie obok klusek ziemniaczanych gnocchi i pierożków zlikrofi. Austriacki wpływy można poznać próbując małe suszone kiełbaski kranjske klobase bądź też biały ser skuta, strudel zavitek czy też sznycel wiedeński dunajski zrazek. Z kolei węgierski smak wyczuwalny jest w gulaszu, słodkich naleśnikach palacinke i paprykarzu. Nie brakuje jednak tradycyjnych słoweńskich smaków opartych na jęczmieniu, kukurydzy i mięsie, gdzie charakterystyczny jest cętkowany chleb pisan ktuh wypiekany z gryki, pszenicy lub kukurydzy. Nieodłącznym składnikiem potraw są popularne w Słowenii grzyby, głównie prawdziwki i kurki. Regionalnym specjałem jest Kremna rezina, czyli ogromne ciastko przypominające kremówkę.

Obiad składa się najczęściej z zupy lub rosołu z makaronem bądź kluskami oraz drugiego dania, na które Słoweńcy serwują mięso wieprzowe, cielęce lub wołowe. Tradycyjny obiad najlepiej smakuje w gospodzie gostlina oraz restauracjach serwujących domową kuchnię domaca kuhinja. Liczyć tam można na treściwe danie jota, które podawane jest w specjalnym garnku pełnym kapusty, fasoli, słoniny, ziemniaków i kaszy doprawionej czosnkiem.

kranjska pojedina – żeberka z kapustą
prekmurska gibanica – wielowarstwowe ciasto
frika – smażone ziemniaki z jajkiem i serem
matevz z suhim mesom – ziemniaki tłuczone z fasolą i wędzonym mięsem
kraski prsut – szynka pochodząca z Krasu podawana z oliwkami i domowym serem

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Coś dla siebie znajdą także wegetarianie, bowiem dla nich lokalni kucharze przygotują panierowany ser ocvri sit i grzybowe risotto – gobova rizota. W karczmach można trafić na klasyczne burki, czyli rodzaj ciasta nadziewanego serem, jabłkami lub mięsem, a także zawijaniec drożdżowy z orzechami i rodzynkami – potica. Na deser warto zainteresować się gibanicą, czyli płatkami ciasta francuskiego nadziewanymi orzechami włoskimi, makiem, serem i rodzynkami.

Z pobytu w Słowenii zadowoleni z pewnością będą amatorzy dobrych win. Szczególnie w gospodach można degustować wina zrobionego przez samego właściciela – domace vino. Z racji tego, że w wielu miejscach popularne są uprawy winorośli, a tradycję winobrania zapoczątkowali Rzymianie, warto zapamiętać nazwy gatunkowe: zelo suho – bardzo wytrawne, suho – wytrawne, polsuho – półwytrawne, polsladko – półsłodkie i sladko – słodkie. Charakterystyczny smak ma produkowane na terenie Krasu wino teran, a za wyborne uchodzą trunki z regionu Haloze, Jeruzalem rozciągającego się pomiędzy Ormozem i Ljutomerem oraz z doliny Vipavy. Najlepsze wina przechowywane są w winotekach, więc jeśli ktoś chce trafić do najbardziej znanej, powinien odwiedzić najbardziej znaną Vinoteke Bradesko w Lubljanie oraz najstarszą winiarnię w Mariborze. Dużą popularnością wśród turystów ciszą się wycieczki szlakami winnymi, zwanymi vinske ceste. Do najpopularniejszych piw natomiast należą Roler, Union, Zlatorog oraz Gambrinus. Na miłośników mocnych trunków czekają z kolei wódki destylowane z jabłek, śliwek i wiśni, szczególnie Pleterska Hruska pochodząca z klasztoru Pleterje. Wybredni konsumenci powinni rozejrzeć się za gruszkówką viljamovka, którą najlepiej kupić w Pleterju.

Obyczaje

Słoweńcy są nielicznym narodem, który chętnie podkreśla swoją tożsamość uplasowaną pomiędzy mentalnością Austriaków i charakterem południowych Słowian. Ich dumą jest kwitnący przemysł i osiągnięcia sportowe, a znakiem rozpoznawczym porządek i dyscyplina. Mieszkańcy Słowenii żyją swoim własnym tempem, w czym przypominają nieco Chorwatów i Włochów. Ten mały kraj z wielką duszą charakteryzuje się zamiłowaniem do zabawy i humoru, co z dumą pokazuje cudzoziemcom. Szczególnie ważne są tradycje związane z górami i tam właśnie zachowała się pierwotna kultura pasterska. W Słowenii przez cały rok odbywają się różne festiwale i święta, dlatego wybierając się do tego kraju, warto zainteresować się kalendarzem imprez. W większości miast organizowane są cykliczne imprezy związane z patronami lub sławnymi osobistościami. Najbardziej znane są Festiwal Letni w Lublanie oraz Bledzie, a także wrześniowy „Krowi bal” w Bohinj. Większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego, a do mniejszości narodowych należą Węgrzy, Włosi, Serbowie, Chorwaci i Bośniacy. Językiem urzędowym jest słoweński, niemniej większość mieszkańców posługuje się angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W restauracjach zwyczajowo zostawia się niewielkie napiwki lub zaokrągla rachunek do pełnej sumy. W czasie zwiedzania świątyń warto zadbać o nakrycie ramion i unikać korzystania z telefonu komórkowego. Ogólnie Słowenia jest typowym zachodnioeuropejskim krajem, w którym zwyczaje nie powinny nikogo zaskoczyć.

Wycieczki Fakultatywne

Okolice Ptuja – wokół uroczej miejscowości Ptuj znajduje się wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić na krótkich wycieczkach. Z pewnością warto udać się do Ptujskiej Gory z gotyckim kościołem na wzgórzu, który od wielu lat jest znanym sanktuarium pielgrzymkowym. Ciekawy jest pałac Statenberg z przepięknym dziedzińcem, a wzgórza Haloze słyną w całym kraju z uprawy winorośli, a więc oferują turystom miejscowe trunki i wycieczkę szlakiem wina. Sympatycznym miasteczkiem jest także Ormoz z zabytkowym kościołem św. Jakuba oraz masywnym zamkiem będącym siedzibą muzeum regionalnego.

Murska Sobota – od wieków miasto związane z historią Węgier było ważnym ośrodkiem targowym, dlatego nazwa „Sobota” odnosi się do dnia handlowego, w którym odbywał się targ. Przy pierwszym kontakcie z miastem na pierwszy plan wysuwa się zespół pałacowo-parkowy założony w stylu angielskim. Pośrodku stoi renesansowy zamek z XVI wieku, wnętrza którego kryją muzeum regionalne prezentujące kulturę materialną regionu. W okolicy Murskiej Soboty ulokowało się mnóstwo innych przykładów ciekawej architektury, jak chociażby zamek Rakican z barokową fasadą w miejscowości Lendava czy kościół św. Marcina z XIV stulecia w wiosce Martjanci. Warto także zajrzeć na kąpieliska termalne Radenci, kojarzone między innymi z nazwą słynnej wody mineralnej. Z kolei o wyborne wina najlepiej zapytać w miejscowości Gornja Radgona, gdzie swój początek biorą szlaki winne.

Grad na Gorickem
– niewielka, ale niezwykle urokliwa miejscowość może pochwalić się jednym z największych zamków Słowenii związanym z zakonem cystersów, którzy otrzymali okoliczne ziemie od króla Beli III. Później w warowni rezydowali Templariusze, od 1270 r. twierdza należała do czeskiego króla Przemysława Ottokara II i węgierskiego rodu Batthyany. Obecnie w zamku odbywają się ciekawe festyny i kulturalne imprezy.

Moravske Toplice
– zdecydowanie jedno z najważniejszych uzdrowisk w kraju, które oferuje turystom wypoczynek w hotelach, bungalowach i na campingu. Na spragnionych wypoczynku czekają kryte i odkryte baseny o zróżnicowanej głębokości, zjeżdżalnie wodne, zespół saun i mnóstwo atrakcji przygotowanych dla rodzin z dziećmi. Ponadto w okolicy poprowadzono sieć szlaków rowerowych umożliwiających poznanie między innymi świątyni w Bogojinej, wioski Selo z architektoniczną perłą – rotundą św. Mikołaja czy wioski Filovci będącej jednocześnie znanym ośrodkiem garncarskim.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Słowenii?
Do Słowenii można jechać praktycznie o każdej porze roku, niemniej najdogodniejszy okres jest między majem a wrześniem. W zachodniej części panuje klimat śródziemnomorski, gdzie lata są długie, a zimy łagodne. Warto pamiętać, że w rejonie nadmorskim wieje okresowo silny wiatr „burja”, który obniża odczuwalną temperaturę.

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną. Warto jednak przyjrzeć się sezonowym obniżkom i wyprzedażom, kiedy ceny towarów znacznie spadają i wielu turystów wybiera się do centrów handlowych specjalnie na zakupy.

Co warto kupić w Słowenii?

Z pewnością jedną z ciekawszych pamiątek mogą być wspaniałe wina i napoje wysokoprocentowe wytwarzane z różnych owoców. Popularnością wśród turystów cieszą się także miody, wosk pszczeli oraz gustowne naczynia takie jak szkło i kryształy z Rogaskiej Slatiny. W Słowenii nie brakuje ludowego rękodzieła, warto rozglądnąć się za koronkami z Idrii, drewnianym sprzętem domowym z Ribnicy, ceramiką z Prekmurja czy fajkami z Bohinja. Z kulinarnych przysmaków warto zainteresować się suszoną szynką „kraski prsut” oraz morską solą o niezwykłych walorach smakowych.

Jaki czas obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jakie są ograniczenia celne w Słowenii?

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa. Warto pamiętać, że kontrola celna może być prowadzona na terenie całego kraju.

Jak poruszać się po Słowenii?
Do Lublany można bez problemu dotrzeć samolotem, samochodem, pociągiem i autobusem, ponieważ w tym miejscu krzyżują się wszystkie najważniejsze szlaki Słowenii. W samym mieście z punktu widzenia turysty można poruszać się na pieszo, a komunikacja służy raczej do odwiedzenia odległych dzielnic. Nie obowiązują bilety papierowe, tylko karty, które można nabyć w kioskach, na pocztach i w biurach informacji turystycznej. Nie powinno być problemu ze złapaniem taksówki, natomiast doskonałym środkiem transportu jest rower chociażby ze względu na świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Słowenii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, ale przed wyjazdem warto sprawdzić czy nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Słowenii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Słowenii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lublanie: https://lublana.msz.gov.pl/pl/

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel dyżurny: +386 41 750 508
Tel: +386 1 436 47 12
Fax: +386 1 436 25 21
Email: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.lublana.msz.gov.pl

Słoweński Kras

Słowenia: Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras

Wybierz region Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras